W piątek, 20 maja 2022 r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia logopedyczne. Tym razem dzieci dowiedziały się, że prawidłowe oddychanie jest jednym z warunków pięknej, wyraźnej i płynnej mowy.  Terapia logopedyczna bardzo często rozpoczyna się od pracy nad wypracowaniem prawidłowego toru oddechowego. Nieprawidłowy tor oddechowy często towarzyszy zaburzeniom artykulacji, np. seplenieniu międzyzębowemu. W przypadku zaburzeń głosu lub niepłynności mowy stosuje się ćwiczenia, których celem jest aktywizowanie klatki piersiowej, przepony i mięśni tłoczni brzusznej oraz ćwiczenia wydłużające fazę wydechową.

Do popularnych przykładów ćwiczeń oddechowych należą:  dmuchanie baniek mydlanych, dmuchanie piłeczki pingpongowej do bramki, kierowanie łódeczki na wodzie do określonego celu, zdmuchiwanie płomienia świecy, wąchanie kwiatów i innych pachnących przedmiotów. Osoba ćwicząca musi pamiętać o tym, aby nabierać powietrze nosem a wypuszczać ustami. Ćwiczenia oddechowe powiększają pojemność płuc, uruchamiają przeponę, wydłużają fazę wydechową, regulują siłę wydechu, relaksują po wysiłku psychicznym i fizycznym, pomagają odprężyć się i pozbyć się stresu. Ćwiczenia oddechowe prowadzimy z dziećmi w różnym wieku i możemy połączyć je z ruchem kończyn i tułowia, z angażowaniem aparatu fonacyjnego i artykulacyjnego.  Wesołej zabawy!

GALERIA

Jadwiga Molenda