Start Świetlica

Wielki Post to czas, który przygotowuje nas na najważniejsze święta w roku – Wielkanoc. Przez ten czas mamy skupić się na naszym rozwoju duchowym, co wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Jednym z nich jest powstrzymanie się od udziału w hucznych zabawach tanecznych. Ale Środę Popielcową poprzedzają ostatki, które aż proszą się o ostatni taniec.

21 lutego, czyli w ostatni wtorek karnawału, w świetlicy szkolnej odbyła się zabawa taneczna. Poprzedził ją cykl zajęć, podczas których uczniowie poznali tradycje karnawałowe na świecie, m.in. w Rio de Janeiro i Wenecji, a także w Polsce. Podczas imprezy nie zabrakło największych hitów muzycznych ostatnich tygodni, a także zabaw integracyjnych.

Tej zabawy na pewno nie zapomnimy do kolejnego karnawału!

Wychowawcy świetlicy

 

Czy jesteśmy świadomi tego, jak wiele języków znajduje się na świecie? Czy jesteśmy świadomi, jaką wartość dla narodu stanowi język? Z całą pewnością tę świadomość mieli studenci, którzy w 1952 r. walczyli o to, aby język bengalski miał status języka urzędowego. Na pamiątkę tego wydarzenia od 21 lutego 1999 r. co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

W tym roku wychowawcy świetlicy zorganizowali spotkanie dla klas I-III na temat „Czym jest netykieta?”, który nawiązywał też do Dnia Bezpiecznego Internetu. Podczas wydarzenia uczniowie zagrali w Familiadę, czyli odkrywali kolejne zasady kulturalnego zachowania i wyrażania się w Internecie. Znalazła się również chwila na grę w tenisa wyrazowego!

Więcej…

 

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,

a Bartkowa uwierzyła,

dobrych pączków nasmażyła”.

16 lutego- w Tłusty Czwartek w naszej świetlicy nikt nie musiał smażyć. Wystarczyły kartki, kredki, klej i inne artykuły papiernicze. Powstawały tradycyjne i te z dziurką, kolorowe, bajkowe i do złudzenia przypominające prawdziwe. Wszystkie pięknie się prezentowały na własnoręcznie zrobionych talerzach. Dziecięca kreatywność nie miała końca. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii.

Więcej…

 

We wtorek, 7 lutego, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). W ramach działań profilaktycznych, związanych z bezpieczeństwem dzieci w Internecie w świetlicy „Kaskada” były organizowane zajęcia pod hasłem „Bezpiecznie w sieci”. Świetliczaki rozmawiały i wskazywały edukacyjne znaczenie Internetu oraz przydatność stron przeznaczonych dla dzieci.  Następnie przygotowywały grupowe plakaty wskazujące zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Podsumowaniem była burza mózgów dotycząca (nie) ujawniania danych osobowych, adresu, telefonu. Należy podkreślić, że dzieci wykazywały się bardzo dużą wiedzą odnośnie poruszanych tematów. Z łatwością wskazywały zagrożenia. Mamy nadzieję, że podjęte działania zwiększą bezpieczeństwo dzieci w sieci.

Więcej…

 

„Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
Tam człowiek prawie
Widzi na jawie
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie…”

Podążając w myśl Jana Kochanowskiego, nasza szkoła włączyła się w działania prowadzone w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych w szkołach”. Akcja była wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jej głównym celem było uświadomienie potrzeb dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony.

Więcej…

 

Tak, tak, tak! Mam talent! Nawet nie wiemy, jak ważne jest to zdanie. Dzień kropki to szczególny moment w roku, obchodzony 15 września, w którym przypominamy, że każdy jest uzdolniony, że każdy jest ważny, że każdy jest kreatywny. To święto poszukiwania i uświadamiania talentów, umacniania wiary we własne możliwości.

Obchody Dnia Kropki zaczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu „Kropka” Petera Reynoldsa. Historia Vashti zainspirowała nas! Świtliczaki chwycili za kartki, kredki, mazaki iiii…… kropkowali. Małe, duże, pojedyncze i mnogie kropki, stworzyły kreatywne prace. Każda inna, każda wyjątkowa i każda piękna.

Więcej…

 

Każde dziecko wie, jak ważne jest bezpieczeństwo, ale zawsze warto przypomnieć podstawowe zasady.  Zwłaszcza jeśli zrobią to profesjonaliści.

We wtorek 13 września naszą świetlicę odwiedziły przedstawicielki policji. Asp. Anna Zaremba przeprowadziła ciekawą, a przede wszystkim wartościową prelekcję na temat właściwego zachowania w sytuacji zagrożenia. Chętni uczniowie mieli okazję wziąć udział w symulacji zgłoszenia wypadku komunikacyjnego. Bezbłędnie poradzili sobie z podaniem informacji oczekiwanych przez dyżurnego, a przede wszystkim zachowali w tej sytuacji spokój. Świetnie, że wiedzą, jak postąpić w przypadku zagrożenia, ale mamy nadzieję, że nie będą musieli korzystać z tych umiejętności.

Więcej…

 

3-ego czerwca Świtliczaki wraz z Panią Katarzyną Kuleszą i szkolnym doradcą zawodowym Panią Moniką Rzymską wybrali się do miejscowej Państwowej Straży Pożarnej. Na miejscu serdecznym uśmiechem i z życzliwością przywitali nas strażacy, którzy od razu zaprosili do miejsca pełnego komputerów i telefonów, to tam przyjmowane są zgłoszenia. Po krótkim wprowadzeniu, wspomnieniu sytuacji, w których należy wzywać straż pożarną oraz przypomnieniu numeru alarmowego przyszedł czas na przejście do garażu pełnego wozów strażackich.

Więcej…

 

Policjant- zawód wymarzony przez wielu. Spełniając marzenia, w piątek 20-tego maja 2022 roku Świetliczaki wraz z Panią Katarzyną Kuleszą i Panią Eweliną Czajkowską udali się do Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem. Dzieci były zachwycone możliwością spotkania z policjantami. Na początku starsza aspirant Pani Anna Zaremba zapoznała dzieci ze specyfiką zawodu. Mundurowi nie omieszkali przypomnieć także o zasadach poruszania się po drodze. Zapoznani z regułami poruszania się w komendzie, rozpoczęliśmy zwiedzanie. Podekscytowane dzieci chętnie maszerowały korytarzami komendy, odwiedzając areszt i inne pomieszczenia penitencjarne.

Więcej…

 
Więcej artykułów…