„ A jak ja urosnę i jak będę duży
zostanę żołnierzem,
w wojsku będę służył.
Będę chodził dumny w żołnierskim mundurze,
a gdy ktoś mnie spyta powiem Polsce służę..”

Słowami wiersza Marii Konopnickiej Adaś Zdziech przywitał 9. listopada niezwykłych gości. 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była okazją do zorganizowania w klasie III a spotkania z zawodowymi żołnierzami służącymi w Jednostce Wojskowej w Plewkach. W spotkaniu brali udział również uczniowie klasy III c.

Mundurowi przybyli z ekwipunkiem niezbędnym dla żołnierza w trakcie wykonywania zadań. Zaprezentowali swoje mundury, omówili wszystkie oznaczenia i symbole narodowe, wyjaśnili znaczenie kolorystki stroju. Żołnierze z wielką pasją opowiedzieli o wykonywanych obowiązkach, o tym, że nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami ojczyzny. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziło wyposażenie żołnierskiego plecaka. Dzieci z uwagą słuchały wyjaśnień, do czego potrzebny jest hełm, maska przeciwgazowa i co żołnierz robi na poligonie. Trzecioklasiści zadali wojskowym wiele ciekawych pytań, przymierzyli ciężki, żołnierski hełm, furażerkę oraz maskę przeciwgazową.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Z nieskrywaną radością uczniowie „przeszli  szkolenie z wojskowej musztry. W podziękowaniu za tak interesujące spotkanie nasz kolega Paweł Tyborowski pięknie zadeklamował  wiersz pt: „ Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”, natomiast uczniowie wręczyli żołnierzom własnoręcznie wykonane laurki. Wojskowi nie pozostali dłużni i wszystkie dzieci otrzymały  książeczki o tematyce wojskowej.  Spotkanie zainteresowało zarówno chłopców, jak i dziewczynki, które również chciałyby w przyszłości zostać profesjonalnymi żołnierzami, służącymi swojej ojczyźnie.

Zajęcia odbyły się w ramach orientacji zawodowej w klasach I–III szkoły podstawowej, której celem jest wstępne zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy. Z całego serca dziękujemy panu Robertowi Grodzkiemu i panu Piotrowi Lepiarz za niecodzienną lekcję historii, za czas poświęcony dzieciom i pokazanie, jak niezwykłym zawodem jest służba żołnierza.

GALERIA

Wychowawcy klasy III a