Grupa dziewcząt z klas V-VI to uczestniczki zajęć ART-animacje. Zajęcia prowadzone są przez Marię Śmigielską w ramach programu "Trening czyni mistrza". Przeznaczone są dla uczniów zdolnych plastycznie i rozwijają świadomość i ekspresję kulturalną. Dziewczęta znajdują tu taką formę działań plastycznych, która podkreśla oryginalność każdej z nich.

Poznają zagadnienia sztuki użytkowej, uczą się komponować, projektują, tworzą  instalacje plastyczne w przestrzeni szkolnej, opracowują scenografię dla wielu imprez szkolnych. Doświadczają wówczas emocji i skojarzeń, które są ważniejsze niż wrażenia poznawcze. W czasie zajęć zachodzą sytuacje arteterapeutyczne. Dziewczęta odważniej konfrontują się z rzeczywistością. Występują w roli autora, widza, krytyka sztuki, prezentera, wystawcy, organizatora wernisażu, kreatora mody nastolatków.

Nauczyciel prowadzący zajęcia wyposaża uczniów w wiedzę i doświadczenie jak rezonować emocjonalnie - kulturalnie i zdrowo. Warto nauczyć się konstruktywnie kierować swoimi uczuciami, chronić własne marzenia, pielęgnować w sobie chęć działania.

W Galerii Szkolnej prezentujemy prace plastyczne uczniów naszej szkoły. Zawsze można znaleźć tu oryginalne poszukiwania artystyczne, powstałe na zajęciach ART-animacje. Poprzez sztuki plastyczne pielęgnujemy  tradycje i obyczaje lokalne, uczymy się  porozumiewać  za pomocą środków i symboli artystycznych. Praca twórcza dostarcza w sposób naturalny wiele radości i satysfakcji grupie dziewcząt jak również ich opiekunce Marii Śmigielskiej Chociaż jesienią jest słońca niewiele, Łucja, Weronika i Klaudia są przekonane, że nasz szkolny rekwizyt w postaci słońca zachęca do twórczej zabawy.