Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje także dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem” – słowami świętego Jana Pawła II rozpoczęliśmy konkurs recytatorski poezji patriotycznej „Ojczyzna w poezji”.

Odbył się on 8 listopada 2018 r. w ramach X edycji konkursu „Szkoła Młodych Patriotów” organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.

11 listopada to symboliczna data, święto odzyskania niepodległości przez Polskę. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną. Mija 100 lat od odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległego bytu. Właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Dlatego też konkurs został zorganizowany w celu pielęgnowania postaw patriotycznych i upowszechniania znajomości polskiej poezji patriotycznej. Uczniowie klas I-VIII chętnie wzięli udział w eliminacjach klasowych, które pozwoliły wyłonić najlepszych z najlepszych, czyli reprezentantów poszczególnych oddziałów szkolnych. Umiejętności recytatorskie zaprezentowali nasi uczniowie przed dyrektor szkoły panią Małgorzatą Koc, rodzicami, rówieśnikami oraz  jury w składzie: wicedyrektor szkoły pani Mariola Kućmierowska, logopeda pani Jadwiga Molenda, nauczyciel-bibliotekarz pani Dorota Leoniak oraz przedstawiciele Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego. Komisja konkursu oceniała kulturę mowy, interpretację i dobór repertuaru.

Miło nam poinformować, że spośród 19 uczestników konkursu recytatorskiego „Ojczyzna w poezji” wyłoniono następujących zwycięzców:

Kategoria klas I-III

I miejsce – Maja Wróblewska, kl. II b „Modlitwa polskiego dziewczęcia” Władysława Bełzy

II miejsce – Oliwia Gwardiak, kl. III c „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej

III miejsce – Bartosz Wasilewski , kl. I b „Ziemia rodzinna” Władysława Bełzy

Wyróżnienie:

Adam Zdziech, kl. III A „A jak ja urosnę” Marii Konopnickiej

Zuzanna Uszyńska, kl. III b „Moja piosnka” Cypriana Kamila Norwida

Kategoria klas IV-VIII

I miejsce – Kacper Kostro, kl. V c „Rozbiór” Marii Konopnickiej

II miejsce – Roksana Szkiłądź, kl. VIII b „Elegia o chłopcu polskim” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

III miejsce – Michał Bruszewski, kl. VII b „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Wyróżnienie:

Asteria Żochowska, kl. VII a „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej

Natalia Kadłubowska, kl. VI a „Oblicze ojczyzny” Tadeusza Różewicza

Udział uczniów w konkursie recytatorskim kształtuje osobowość człowieka i uczy poprzez literaturę tego, co najpiękniejsze i najwartościowsze w życiu. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim młodym recytatorom dziękujemy za piękne zaprezentowanie utworów patriotycznych.

Organizatorki konkursu:

Agnieszka Wasiluk