Do głównych zadań szkolnego doradcy zawodowego należy w szczególności:

  • systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej,
  • gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia,
  • prowadzenie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu z uwzględnieniem rozpoznanych mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów,
  • koordynowanie działalności informacyjno - doradczej prowadzonej przez szkołę,
  • współpraca z innymi nauczycielami w tworzeniu i zapewnieniu ciągłości działań w zakresie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu,
  • planowanie, koordynowanie, monitorowanie oraz promowanie działań związanych z doradztwem zawodowym podejmowanych przez szkołę we współpracy z wychowawcami, nauczycielami i specjalistami,
  • udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom,
  • wspieranie rodziców i nauczycieli w działaniach doradczych poprzez organizowanie spotkań szkoleniowo-informacyjnych, udostępnianie im informacji i materiałów do pracy z uczniami.
Szkolny doradca zawodowy
Monika Rzymska


25 kwietnia uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w kolejnym  „Dniu Umiejętności Zawodowych” zorganizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Wysokiem Mazowieckiem we współpracy z Białostocką Fundacją Kształcenia Kadr. Spotkanie w ramach projektu „PODLASKA SIEĆ DORADZTWA ZAWODOWEGO” pozwoliło uczniom zapoznać się bliżej z ofertą szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu.

Stoiska w formie mobilnych pracowni przygotowały następujące szkoły: Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem, Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem, Zespół Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czyżewie.

Wystawione szkoły ponadpodstawowe prezentowały umiejętności zawodowe zdobywane w trakcie nauki na różnych kierunkach przez nich oferowanych. Uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych poznali w sposób praktyczny wiele zawodów. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć pomoce dydaktyczne wykorzystywane w codziennej nauce zawodu, wykonywać różne czynności zawodowe, brać udział w konkursach tematycznych oraz degustować przygotowane potrawy.

Uczniowie mieli możliwość pytania o  przedmioty zawodowe, kierunki nauczane w poszczególnych profilach kształcenia oraz możliwości jakie daje im na rynku pracy prezentowany zawód.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie na wydarzenie, gdyż z pewnością w ten sposób młodzi ludzie poznają nowe możliwości jakie stoją przed nimi po ukończeniu szkoły podstawowej.

Szkolny doradca zawodowy

Monika Rzymska

 

Z przyjemnością informujemy, iż w zakładce „Warto wiedzieć… Cykl porad” dostępna jest kolejna porada, tym razem o prywatności w streamingu, czyli transmisji wideo w Internecie.

Streaming, najczęściej prowadzony na żywo, jest jedną z najbardziej popularnych form rozrywki w dzisiejszych czasach. Miliony młodych ludzi codziennie ogląda jak ich ulubieni streamerzy dzielą się z nimi swoimi doświadczeniami – ze świata realnego i cyfrowego. Streaming stwarza jednak pewne wyzwania i zagrożenia dla ochrony naszych danych i prywatności. Warto poczytać o tym, jak to robić w bezpieczny sposób.

Zachęcamy do lektury uczniów, rodziców i nauczycieli.

Redakcja strony

 

Ochrona danych osobowych w Internecie i uwrażliwienie młodych ludzi na zagrożenia czekające na nich w sieci to jeden z priorytetów obecnej edukacji.

Dzięki uczestnictwie w programie „Twoje dane – Twoja sprawa” zostaliśmy zaproszeni na ciekawą prelekcję na temat wyłudzania danych osobowych przez oszustów w Internecie.

Wydarzenie to było zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych. W trakcie spotkania młodzież dowiedziała się:

Więcej…

 

Uczniowie klas 8, 15 maja rozpoczyna się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Zapewne niektórzy z Was zastanawiają się jeszcze jaka klasa będzie dla was najbardziej odpowiednia.

Serwis Mapa Karier jak zawsze przychodzi z pomocą, aby Was wspierać w ważnych wyborach edukacyjno – zawodowych. Tym razem uczniowie humana, mat-fizu, klasy językowej, programu międzynarodowej matury oraz technikum dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z nauką w klasach o różnych profilach.

Przeczytajcie, co mają do powiedzenia na temat nauki uczniowie różnych klas! Może pomoże to tym jeszcze nie do końca zdecydowanym podjąć ostateczną decyzję.

Więcej…

 

Nasza szkoła jako uczestnik  programu „Twoje dane – Twoja sprawa” regularnie uczestniczy w spotkaniach organizowanych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnienie wiedzy o ochronie prywatności i danych osobowych wśród młodych ludzi.

Tym razem zostaliśmy zaproszeni na ciekawą lekcję na temat fałszywych informacji w Internecie i o manipulowaniu informacjami w sieci.

Więcej…

 

Z przyjemnością informujemy, iż w zakładce: „Warto wiedzieć… Cykl porad” dostępna jest kolejna porada, tym razem o plikach cookies, które wysyłane są przez strony internetowe i zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej na naszych urządzeniach

Korzystając z nich firmy i strony internetowe mogą zbierać i analizować informacje o naszej lokalizacji, finansach, nawykach zakupowych i nie tylko.

Zachęcam do lektury uczniów, rodziców i nauczycieli.

Redakcja strony

 

Wraz z serwisem mapakarier.org serdecznie zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu Zawodowy Stream. Tym razem poznamy tajniki pracy psychologa.

W trakcie spotkania dowiecie się jak zostać psychologiem i czy jest to zawód z przyszłością? Psychologia, to jeden z najbardziej popularnych kierunków studiów w Polsce.

Jeśli również Ciebie ciągnie do tego, aby wspierać innych w życiowych wyzwaniach, posłuchaj wywiadu i sprawdź, czy kariera psychologa/psycholożki to coś dla Ciebie!

Więcej…