W dniach 8-9 czerwca 2018 roku w Wysokiem Mazowieckiem odbył się po raz drugi Zlot Przyjaźni ZHP Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych pod hasłem „Raduje się serce”. Zlot poświęcony był w dużej mierze 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W gościnnych progach Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, oprócz gospodarzy pojawili się harcerze z Czyżewa, Rosochatego Kościelnego oraz Szepietowa. Zlot rozpoczął się zakwaterowaniem, a następnie wszyscy wyruszyli z mapą w ręku do „Echo Lasu” w Michałkach. Po drodze na każdą z drużyn czekały  zadania do wykonania. Ognisko rozpoczęło się uroczystym apelem, podczas którego odśpiewano hymn harcerski. Następnie zuchy i harcerze w skupieniu słuchali gawęd o polskich bohaterach walk narodowowyzwoleńczych  oraz mieli możliwość zapoznania się z  ułańskim ekwipunkiem z I wojny światowej. Wieczorem również nie było nudno, gdyż odbyła się nocna gra na orientację na terenie miasta oraz dyskoteka. Późną porą miało miejsce Przyrzeczenie Harcerskie i Obietnica Zuchowa.

Drugiego dnia zlotu na uczestników czekało również wiele atrakcji. Zuchy udały się do stadniny koni „U Dantego” w Brzóskach Falkach, gdzie miały możliwość poznania pracy w stadninie oraz jazdy konnej.  Natomiast harcerze mieli zajęcia z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej ze „Związku Strzeleckiego Strzelec”. Dzień rozpoczął się od wojskowej pobudki  i musztry. Uczestnicy zlotu zostali podzieleni  na cztery grupy zadaniowe. Każdej z grup przypomniano zasady udzielania pierwszej pomocy w teorii i praktyce. Można było sprawdzić się w przejściu po dwóch równolegle rozciągniętych linach nad przeszkodą oraz strzelaniu z paintballu do celu nieruchomego. Czekał na nich także pokaz broni wojskowej. Po ciekawych zajęciach z żołnierzami, harcerze udali się do Izby Pamięci Wysokomazowieckiej, gdzie mogli obejrzeć eksponaty i poszerzyć  swoje wiadomości na temat  historii z okresu Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Zlot zakończył się obiadem oraz wręczeniem dyplomów i pamiątkowych przypinek.

Działania te nie byłyby możliwe bez zaangażowania szeregu osób, które włączyły się w przygotowania. Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów i darczyńców: Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie, Zakładu Piekarniczo-Cukierniczego „Zgierun”, Państwowej Komunikacji Samochodowej w Wysokiem Mazowieckiem, Miejskiego Ośrodka Kultury  oraz wszystkich niewymienionych osób zaangażowanych w przygotowanie zlotu. Szczególne podziękowania składamy żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej „Związkowi Strzeleckiemu Strzelec” Jednostce Strzeleckiej Wysokie Mazowieckie 1039 i  „Fundacji Strzelec”.

Za bezinteresowną pomoc w organizacji II  Wysokomazowieckiego „Zlotu Przyjaźni” ZHP Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych serdecznie dziękujemy.

GALERIA Organizatorzy zlotu