22 maja odbył się „Rajd Niepodległości” zorganizowany przez Szkołę Podstawową  Nr 1  im. T. Kościuszki w  Wysokiem  Mazowieckiem. Jego celem było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz poszerzenie wiedzy na temat życia i twórczości Tadeusza Kościuszki.

W rajdzie wzięły udział cztery 6 osobowe zastępy uczniów z klas VII (w tym roku również ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. M. Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem) oraz zastępy harcerzy z 1DH „Zawisza” im. Szarych Szeregów i 4 Wysokomazowieckiej DH „Leśna Gwardia”. Pogoda dopisała, więc o godzinie 8.00 liczna grupa około 60 osób wraz z opiekunami wyruszyła na trasę rajdu. Uczestnicy wędrowali przez Glinki, Zawrocie Nowiny, Wróble, las w Mazurach do miejsca „Leśna Ostoja”. Pokonując 8 kilometrów w jedną stronę zastępy mogły podziwiać uroki krajobrazu okolic miasta Wysokie Mazowieckie.Czekało na nich również wiele zadań do wykonania:

- wykazanie się znajomością życia i działalnością Tadeusza Kościuszki oraz znajomością wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę;

- wykonanie kuchni polowej w warunkach leśnych;

- przygotowanie ciasta i smażenie naleśników dla członków zastępu i dla komisji oceniającej;

- zaśpiewanie polskiej pieśni patriotycznej;

- zadanie specjalne – orientacja w terenie;

- posiadanie apteczki i znajomość wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Uczestnicy rajdu starali się wykonać każde zadanie jak najlepiej, aby otrzymać jak największą liczbę punktów. Wiele wysiłku i zaangażowania włożyli w wykonanie kuchni polowych i przygotowanie smacznych naleśników. Rywalizacja była wyrównana i trwała do samego końca. Ostatecznie zwyciężył zastęp druhen 1DH „Zawisza” im. Szarych Szeregów, II miejsce zajął zastęp druhów z 1DH „Zawisza” im. Szarych Szeregów, a III miejsce uzyskał zastęp harcerzy ZHR z drużyny Leśna Gwardia. Najlepsi zostali uhonorowani pucharami, a pozostali otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz znaczki uczestnika rajdu.

Wydarzenie to było wspaniałą okazją, by umocnić swój patriotyzm, sprawdzić swoje siły i wytrzymałość fizyczną oraz zintegrować środowiska szkolne podczas radzenia sobie w trudnych warunkach.

Za pomoc finansową i życzliwość, które w szczególny sposób przyczyniły się do realizacji naszych planów i zamierzeń organizacyjnych podziękowania kierujemy do Urzędu Miasta.

GALERIA

 

 

Agnieszka Faszczewska, Izabela Wasilewska