W dniach 10-11 maja uczniowie klas IV a, V c, V d, V e wraz z wychowawcami oraz opiekunami wybrali się na wycieczkę w piękne malownicze miejsca Polski: Kurozwęki, Sandomierz, Krzemionki Opatowskie i  Góry Świętokrzyskie. Pierwszego dnia dzieci mogły zobaczyć w Kruzowękach Zespół Pałacowy z XIV w. Zwiedziły w nim oranżerię i oficynę oraz trasę „Lochy pełne tajemnic”. Jednak najlepszą atrakcją okazało się Safari Bizonów. Uczniowie z przewodnikiem zwiedzali safari wozem westernowym. Tego dnia również zwiedziliśmy Sandomierz a w nim Rynek z ratuszem, kamieniczki, Wąwóz Jadwigi, Bramę Opatowską i najstarsze miejsce w Sandomierzu – kościół św. Jakuba. Okazało się, że podczas naszej wizyty nagrywany był kolejny odcinek popularnego serialu „Ojciec Mateusz”. Każdy z nas chciał zobaczyć chociaż przez chwilę Artura Żmijewskiego, który wciela się w postać tytułowego bohatera. Podeszliśmy najbliżej jak się dało, jednak ochroniarze czuwali nad spokojną pracą ekipy nagraniowej i niestety musieliśmy opuścić miejsca nagrania. Tego dnia atrakcji nie brakowało. Dzień zakończył się przepyszną obiadokolacją i zakwaterowaniem w zajeździe „Leśne Kąty” w pobliżu Ostrowca Świętokrzyskiego. Drugiego dnia w pełni wypoczęci ruszyliśmy zwiedzać kolejne miejsca, tym razem były to Krzemionki Opatowskie oraz przepiękne Góry Świętokrzyskie. Krzemionki Opatowskie są pomnikiem górnictwa pierwotnego oraz religii neolitycznej. Obecna trasa podziemna liczy prawie 500 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Trasa ta jest jedyną tego typu trasą na świecie otwartą dla turystów. Następnie mieliśmy możliwość obserwacji procesu powstawania garnków. Pod okiem specjalistów tego fachu każdy z nas mógł spraktykować samodzielnego lepienia garnków. Wbrew pozorom nie jest to tak łatwa czynność, jakby się mogło wydawać. Przejechaliśmy kilkadziesiąt kilometrów do Nowej Słupi, aby udać się do Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Oglądaliśmy tam pozostałości prymitywnych pieców hutniczych zwanych dymarkami. Ostatnim naszym punktem programu były Góry Świętokrzyskie. Na szlak górski wyruszyliśmy z przewodnikiem. Każdy z nas chciał zobaczyć Święty Krzyż i zwiedzić Zespół Klasztorny na Łysej Górze (595 m. n.p.m). Po ponad dwóch godzinach udało nam się dotrzeć do celu.

Była to  fascynująca wycieczka pełna atrakcji. Wszyscy wracali do domów w dobrych humorach i z uśmiechami na twarzach.

GALERIA

 

Marta Nazarko, Renata Zaleska, Marta Kostro

oraz wychowawcy klas IV a, V c, V d oraz V e