Realizując misję naszej szkoły i działając zgodnie z jej wizją, dążymy do wykształcenia i wychowania uczniów, którzy rozumieją, że różnice między ludźmi są zjawiskiem naturalnym, szanują inne rasy i nacje oraz ich poglądy, są wrażliwi na potrzeby innych. Uczymy ich tolerancji już od najmłodszych lat wykorzystując różnorodne metody i formy pracy. Jedną z nich jest wychowanie przez sztukę, która nie tylko rozwija wyobraźnię, ale dzięki swoim wartościom wzbogaca osobowość, wyrabia smak estetyczny oraz uczy tolerancji na odmienność.

Dnia 5 grudnia w Szkole Podstawowej nr 47 w Białymstoku odbyła się gala finałowa VI edycji Konkursu Plastycznego „Ja i mój kolega innej narodowości”. który miał na celu integrację dzieci narodowości polskich i innych (białoruskich, ukraińskich, czeczeńskich i innych), otwarcie na inne kultury, dostrzeganie i akceptację inności, rozwijanie zdolności plastycznych i kształtowanie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi.

Miło nam poinformować, że wśród laureatów konkursu znalazły się dwie pierwszoklasistki z naszej szkoły - Aleksandra Dąbrowska i Maja Wróblewska (z klasy Ib). Dziewczynki otrzymały z rąk wicedyrektor szkoły dyplomy i nagrody rzeczowe oraz miały niepowtarzalną okazje przebywania wśród dzieci czeczeńskich, które krótkim programem artystycznym przybliżyły swój język i obyczaje oraz kulturę innych narodów.

Gratulujemy  małym artystkom oraz ich opiekunce Ewie Kućmierowskiej – Mirek i życzymy dalszych sukcesów.

Pamiętajmy, im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko tolerancji, tym większe prawdopodobieństwo, że wyrośnie na tolerancyjną osobę. Dlatego od początku musimy zadbać o jego kontakt z odmiennością, nie krytykować jej i uczyć tolerancyjnych zachowań. Pod tym względem naprawdę wiele możemy zdziałać, gdyż młody człowiek całym sobą chłonie nowości i przedstawianą mu wiedzę. Od nas zależy, w jaki sposób to wykorzystamy. Wychowujemy przecież dzieci dla świata, a nie dla siebie, więc kolejna tolerancyjna osoba to naprawdę bardzo dużo.