Start Aktualności Edukacja i rozrywka - wyjazd uczniów z klasy V d i V b do Białegostoku

„Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż - a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem!”

Konfucjusz

Współczesna szkoła stwarza uczniom warunki do rozwoju ich aktywności intelektualnej oraz kształtuje postawy społeczne oparte na wartościach. Bardzo atrakcyjną formą oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych podejmowanych przez szkołę i nauczycieli są wycieczki szkolne.

4 grudnia 2018r. uczniowie klasy V d i V b podczas wyjazdu do Białegostoku mieli możliwość bezpośredniego poznania własnego regionu, jego historii i tradycji oraz mogli „nauczyć się opery”. Odwiedzili m.in. Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, gdzie obejrzeli wystawę prezentującą dorobek artystyczny Alfonsa Karnego - jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Poznali rzeźbiarskie portrety najwybitniejszych Obywateli Rzeczypospolitej, ale też i postaci mniej znanych, które artysta uwiecznił za ich zasługi i poświęcenie Ojczyźnie. Obok portretów Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego zobaczyli też popiersie Ludwika Solskiego, Wacława Sieroszewskiego i Władysława Broniewskiego. Portrety Mariusza Maszyńskiego - aktora Teatru Polskiego w Warszawie i Juliusza Kadena-Bandrowskiego - autora powieści „Generał Barcz” przypominają przyjaciół Karnego, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim.

Uczniowie wzięli też udział w zajęciach interaktywnych „ W pracowni rzeźbiarza”.

Niezapomnianych wrażeń dostarczył im pobyt w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „Za kulisami Opery, czyli o tym, kto jest kim w Operze”, które przybliżyły im podstawowe zagadnienia z zakresu tematyki operowej. Podczas spotkania dowiedzieli się m.in. tego, kim jest i czym zajmuje się garderobiana czy inspicjent, jak powstaje spektakl i czy naprawdę nocą po operowych korytarzach przechadza się duch opery. Zajęcia składały się z dwóch części: część teoretyczna informowała o pracy osób zatrudnionych w operze (jak wygląda ich dzień pracy, co należy do ich obowiązków), w części praktycznej uczniowie wykorzystując swoją pomysłowość i kreatywność pod okiem edukatorów zaprojektowali i samodzielnie wykonali kostiumy operowe.

W świat magii przeniósł uczniów pobyt w kinie Helios, gdzie uczestniczyli w seansie „Fantastyczne zwierzęta”. Akcja filmu, do którego scenariusz napisała J.K. Rowling, rozpoczyna się w 1927 r., kilka miesięcy po tym, jak Newt pomógł zdemaskować i schwytać niesławnego czarnoksiężnika Gellerta Grindelwalda. Ten dotrzymał danego wcześniej słowa i uciekł w dramatycznych okolicznościach. Cały czas gromadzi nowych zwolenników swojej sprawy — wyniesienia czarodziejów ponad wszystkie niemagiczne istoty. Jedyną osobą będącą w stanie go powstrzymać jest czarodziej, którego niegdyś uważał za swojego najlepszego przyjaciela — Albus Dumbledore. Misja ta będzie także sprawdzianem ich lojalności, kiedy będą stawiali czoła nowym zagrożeniom w coraz bardziej niebezpiecznym i podzielonym świecie czarodziejów.

Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu wspaniałych przeżyć, emocji i ogromnej wiedzy. Jednocześnie dała poczucie niedosytu i potrzebę kolejnego przyjazdu do stolicy naszego województwa, aby poznać inne atrakcje tego miasta.

GALERIA

 

Opiekunowie wycieczki:

Agata  Bielesta

Justyna Jóźwiak

Katarzyna  Kulesza

Katarzyna  Olędzka-Trojgo