Start Aktualności „Mała ojczyzna w życiu i twórczości Franciszka Święckiego"

Dnia 29. listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem odbył się program słowno-muzyczny pt."Mała ojczyzna w życiu i twórczości Franciszka Święckiego". To kulturalne wydarzenie było realizacją zadania konkursowego w ramach Ogólnopolskiego Konkursu "Szkoła młodych patriotów", zorganizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez dr. Tomasza Śmigielskiego (polonistę) i uczniów klas V, VI wypełniły wiersze rolnika, poety, żołnierza, sybiraka, działacza społecznego Franciszka Święckiego (1909-1997), mieszkańca wsi Wólka Duża gm. Wysokie Mazowieckie. Recytacje przeplatane były gawędami nauczyciela dotyczącymi życia, twórczości Fr. Święckiego. Zebrana na uroczystości młodzież z ogromnym zainteresowaniem, w ciszy i skupieniu wysłuchała typowej dla Polaków z Podlasia historii zwykłego człowieka: o pragnieniu wiedzy biednego dziecka wiejskiego, o ciężkiej pracy na roli, o obronie Ojczyzny, o nieludzkich warunkach życia zesłańca - sybiraka (Republika Komi), o walkach w szeregach I. Armii Wojska Polskiego, o trudnych latach w powojennej Polsce i aktywnym działaniu na rzecz społeczności wiejskiej w dziedzinie kultury i oświaty. Deklamacje wierszy i gawędy przeplatane były ilustracjami muzycznymi, które świetnie komponowały tematycznie z przekazywanymi treściami. Młodzi uczestnicy spotkania wysłuchali następujących utworów: "Tu wszędzie jest moja Ojczyzna", "Polskie kwiaty" w wykonaniu Ryszarda Sawickiego, pieśni wojskowej "Oka" i sugestywnie w rockowym brzmieniu zaśpiewanej przez zespół "Złe Psy" piosenki "Urodziłem się w Polsce". Na ekranie pojawiały się piękne pejzaże wsi polskiej z nieodłącznymi jej elementami: rodzinną chatą, łąkami pełnymi kwiatów, przydrożnym krzyżem, mogiłą żołnierza, polnymi drogami z mazowieckimi wierzbami. Młodzi widzowie zobaczyli też obrazy ukazujące urodę całej naszej Ojczyzny i jej serca - Warszawy. Prowadzący spotkanie snuł krótkie rozważania na temat małej ojczyzny. Oto niektóre myśli przekazane uczniom: "Mała ojczyzna symbolizuje całość. Dbając o swoją małą ojczyznę (wieś, miasteczko), dbamy o coś znacznie więcej. Mała ojczyzna ma moc całości, całej Polski. (…) Mała ojczyzna będzie w was rosła, w waszych sercach. Gdy będziecie dorośli, będziecie do niej zawsze wracać". Na zakończenie dr Tomasz Śmigielski zwrócił się do zebranych uczniów z apelem-życzeniem: "Zakochajcie się w swojej małej ojczyźnie!".

Podczas godzinnej prezentacji wśród zgromadzonej młodzieży szkolnej odczuwało się mądre zasłuchanie. Mam nadzieję, że temat małej ojczyzny przekazany poprzez życie i twórczość Franciszka Święckiego, trafił na podatny grunt.

dr Tomasz Śmigielski