Start Aktualności Lekcja przyrody i ekologii w Białymstoku

Dnia 26 listopada 2018 r. uczniowie klas IV A i IV B wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunem wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszym punktem wyjazdu było Kino Helios i projekcja filmu „Misja Yeti”. Fabuła filmu opowiada o młodym, niezwykle dociekliwy naukowcu Simonie oraz szukającej przygód detektyw Nelly. Wyruszają oni w podróż w najwyższe góry świata. Celem ich misji jest odnalezienie legendarnego stwora -Yeti. Film oprócz wartości rozrywkowych miał w sobie mądre przesłanie - konsekwencje ingerencji człowieka w świat natury. „Misja Yeti” okazała się doskonałym pretekstem do rozmowy z dziećmi na tematy związane z właściwym podejściem do ochrony środowiska, czy należytym traktowaniem zwierząt.

Drugą atrakcją wycieczki było Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy mieszczące się w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. W salach wystawowych  uczniowie mogli obejrzeć prezentowane ekspozycje o różnej tematyce, m.in.: Przyroda północno-wschodniej Polski;  Skamieniałości z osadów polodowcowych; Fauna mórz podzwrotnikowych; Przyroda rejonów polarnych; Minerały i skały oraz Hodowle terraryjne. Wizyta w Centrum stanowiła swojego rodzaj lekcję przyrody, podczas której dzieci poznawały bogactwo ziemi, różnorodność zwierząt i roślin różnych stref klimatycznych oraz różnych okresów geologicznych zachowanych we fragmentach skał osadowych.

Taka wycieczka z pewnością będzie stanowiła wielką wartość w zdobywaniu przez dzieci wiedzy oraz rozwijaniu zainteresowań przyrodniczo-ekologicznych. Wracając do domu wszyscy z entuzjazmem wymieniali się wrażeniami, co świadczyło o tym, że wycieczkę należy zaliczyć do udanych.

Katarzyna Olędzka-Trojgo

Małgorzata Gorczyca