Start Aktualności Ciekawa wycieczka klasy III b i III e

W piątek 05.10.2018r. uczniowie klas IIIB i IIIE wybrali się na wycieczkę Szlakiem Rękodzieła Ludowego Podlasia.

W roku 1994 z inicjatywy Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku udostępniono miejsca twórczości ludowej, w których można zobaczyć rzemieślników prezentujących kowalstwo, garncarstwo łyżkarstwo, tkactwo. Warsztaty twórców są magicznymi miejscami powrotu do przeszłości. Uczestnicy wycieczki mogli poznać rzemiosło przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Większość pracowni znajduje się w Czarnej Wsi Kościelnej. Wycieczkę rozpoczęto od poznania tajników kowalstwa w kuźni Mieczysława Hulewicza, który z pasją opowiadał otworzeniu przedmiotów codziennego użytku, a także rzeźb prezentowanych w przydomowym ogródku.

Następną atrakcją była wizyta w warsztacie garncarskim. Gospodyni opowiedziała młodym turystom historię swojej rodziny. Okazało się ,że przejęła obowiązki po zmarłym mężu, by kontynuować czteropokoleniową tradycję lepienia z gliny. Najważniejszym punktem pobytu w tym miejscu były warsztaty, podczas których powstały wspaniałe dzieła młodych adeptów garncarstwa. Nie obyło się bez dodatkowych atrakcji – większość uczestników warsztatów wywiozła glinę na wierzchnich okryciach. Nie zepsuło to jednak wspaniałego nastroju.

Kolejnym magicznym miejscem był warsztat łyżkarza w Zamczysku. Uczniowie i nauczycielki ulegli magii miejsca i jak zaczarowani wpatrywali się w kawałek zwykłego drewna, który po kilkunastu minutach przeobraził się w pokaźnych rozmiarów łyżkę. Została ona ofiarowana zwycięzcy konkursu, który wykazał się znajomością narzędzi, z których korzystał łyżkarz.

Szlak zwiedzania zakończyła wizyta w pracowni tkactwa dwuosnowowego w Janowie. Dzieci obserwowały tworzenie tkaniny na krosnach. Gotowe prace można było podziwiać w salach muzeum. Przewodniczka wycieczki wspomniała, iż nastała moda na janowskie tkaniny – w Japonii, mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni uczestniczyli w warsztatach tkactwa. Owocem tego spotkania był wyjazd tkaczek do Japonii ,podczas którego prezentowały magiczne sploty.

Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zachwyceni tym , co zobaczyli. Nabyli liczne pamiątki, które będą przypominały niezwykłych ludzi i miejsca, które warto polecić.

Mariola Woroszył, Danuta Sitarska