Start Aktualności Uczniowie klas czwartych zwiedzają Warszawę w ramach programu „Poznaj Polskę”

8 listopada 2022 roku uczniowie z klasy IVC I IVD udali się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyprawy było zwiedzenie Zamku Królewskiego, Starego Miasta i pójście na Cmentarz Powązkowski. Godzina 8.50 wyznaczała czas zbiórki. Uczniowie wraz z wychowawcami stawili się punktualnie na parkingu przed szkołą. Tutaj również poznali swoją panią pilot.

Pogoda sprzyjała od samego rana. Słońce wspaniale działało na nastrój podróżników zarówno tych małych jak i dorosłych. Gdy wyruszyliśmy, wielu wyjęło kanapki i tak nadrobiliśmy zaległości związane ze śniadaniem. Wśród podróżujących słychać było wypowiedzi podkreślające ciekawość i fascynację nietypowym dniem szkolnym, mimo że nasza wychowawczyni opowiadała nam dokładnie, co będziemy zwiedzać.


Gdy dojechaliśmy do Warszawy, od razu poszliśmy na Zamek Królewski -  pierwotnie rezydencji książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziby władz I Rzeczypospolitej: króla, Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu). Wielu zachwyciły obrazy i  malowidła na sufitach. Większość z nas nigdy nie widziała w jednym miejscu tak ogromnej ilości dzieł sztuki. Nasze zwiedzanie było naprawdę ciekawe, ponieważ każdy uczestnik otrzymał tablet i  słuchawki. Tam wpisywaliśmy numerek odpowiadający określonym obiektom, który stał gdzieś w komnacie i  słuchaliśmy historii dzieł malarskich, mebli, zegarów itp. Ogromne wrażenie zrobiła na nas na przykład sala, w której podpisano Konstytucję 3 Maja. Po wyjściu z zamku obiad, a później poszliśmy zwiedzać Stare Miasto, które zostało założone na skarpie, nad brzegiem dopływu Wisły – rzeczki Kamionki, obok zamku książąt mazowieckich wzniesionego kilka lat wcześniej w miejscu najstarszej części obecnego Zamku Królewskiego.  Zachwyciło nas. Kolorowe kamienice mieszczą muzea, na przykład Muzeum Adama Mickiewicza. Szliśmy ulicą o ciekawej nazwie Krzywe Koło. Spotkaliśmy także syrenkę, najstarszy istniejący wizerunek herbu Warszawy, z pół kobietą pół rybą występuje na pieczęciach dokumentów rady miejskiej Warszawy z 1400 roku. Na Starówce kupiliśmy drobne pamiątki. Jedni przeznaczyli pieniądze na magnesy, inni na maskotki, a kilku uczniów zakupiło drewnianą siekierę czy miecz. Czwartoklasiści mają fantazję… Następnie udaliśmy się autokarem na Cmentarz Powązkowski. Wśród pochowanych tam znajduje się wiele znanych i zasłużonych osób, w tym żołnierze powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, politycy, sportowcy, duchowni. Część z nich spoczęła w założonej w 1925 Alei Zasłużonych. Mieliśmy okazję być niedługo po Święcie Zmarłych, naszą uwagę zwróciły groby Ireny Jarockiej czy Czesława Niemena zastawione kwiatami, zniczami, listami od pamiętających wielbicieli. Wracając do autokaru, próbowaliśmy namówić wychowawców na ostatni punkt wycieczki, czyli wizytę w McDonald’s. Udało się! Wróciliśmy najedzenie i zmęczeni około 20.00.

Wycieczka miała charakter kulturalny, historyczny i bardzo edukacyjny. Widzieliśmy wiele ciekawych miejsc świadczących o naszej przeszłości. Wielu z nas ma zamiar namówić rodziców, by jeszcze raz udać się na Zamek Królewski, który zrobił  na uczestnikach piorunujące wrażenie. Serdecznie dziękujemy, że doszło do tego wyjazdu, warto wspomnieć o koszcie, który nie był taki straszny. Nasi organizatorzy wycieczki skorzystali bowiem z programu „Poznaj Polskę”.

GALERIA

Uczestnicy wycieczki:
Bartłomiej Czarnowski IVD
Oliwia Fiedorczuk IVD
Igor Iwanowski IVD
Blanka Kostro IVD