Start Aktualności UWAGA!!! Akcja prozdrowotna „W zdrowym ciele zdrowy mózg” realizowana w ramach XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

Klaudiusz Janik uczeń klasy VIIId przygotowując się do udziału w etapie okręgowym XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia PCK, poszerzał swoją wiedzę poprzez przeprowadzenie edukacji dot. czynników zagrażających zdrowiu oraz sposobów ochrony zdrowia. Zgodnie z celami olimpiady inspirował dzieci i młodzież do podejmowania działań promujących zdrowy styl życia. W związku z tym we współpracy z koleżankami i kolegami ze Szkolnego Koła PCK opracował uczniom prezentację multimedialną „Żyję zdrowo, odżywiam się zdrowo!” na temat zagadnienia odżywiania. Następnie przedstawił ją w wybranych klasach naszej szkoły wraz z koleżankami Julią Iwanowską i Zuzanną Ochińską. Po czym dzieci zainspirowane prezentacją wykorzystały otrzymaną wiedzę i przelały ją na arkusze papieru, tworząc wspaniałe artystyczne prace, które znalazły się na ścianach szkolnych korytarzy. Natomiast uczniowie klasy ósmej … założyli Fakebooki owocom i warzywom, wykorzystując specjalną imitację mediów społecznościowych.

Skąd wybór tematu? Pandemia drastycznie wpłynęła na styl życia dzieci, młodzieży, dorosłych. Pandemia COVID-19 wywołała epidemię otyłości. Kiedy jak nie teraz jest ogromna potrzeba by mówić o zasadach zdrowego stylu życia, który przecież wpływa na całokształt aktywności człowieka, w efekcie determinując oczywiście jakość uczenia się.

Zdrowi jedzą, żeby żyć.

Uczniowie skupili się w pierwszej kolejności na wyjaśnieniu pojęcia „dieta”, ponieważ  kojarzy się ono, nie tylko dzieciom zresztą, wyłącznie z terapiami odchudzającymi. Nic bardziej błędnego! Oczywiście „dieta” to przede wszystkim sposób odżywiania, w skład której wchodzi to, co i ile jemy oraz pijemy w ciągu dnia. Każdy z nas stosuje jakąś dietę – odpowiednią lub nie. Najważniejsze jednak by skupić się na prawidłowej diecie, która powinna opierać się o zasady zdrowego żywienia i wtedy nazywamy ją zbilansowaną. Na czym to polega? Na równowadze pomiędzy dostarczanymi organizmowi składnikami – białkiem, węglowodanami, tłuszczami, błonnikiem, witaminami i pierwiastkami. Niedobór, nadmiar lub brak balansu między tymi składnikami powoduje, że chorujemy.

Głównym celem prezentacji było przedstawienie wybranych konsekwencji zdrowotnych spowodowanych wystąpieniem pandemii koronawirusa. Praca powstała na podstawie ankiet, wywiadu, lektury przedmiotu. Otyłość jeszcze przed wystąpieniem pandemii określana była jako „epidemia XXI wieku”. Okres kwarantanny bądź izolacji wpłynął na odczuwanie silnego stresu. Jedną z konsekwencji tego niewątpliwie była zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych. Jedzenie stało się sposobem na rozładowanie złych emocji i polepszenie samopoczucia, a w sytuacjach stresowych najczęściej wybierane są produkty wysoko przetworzone i wysokoenergetyczne, z długim terminem przydatności do spożycia, z dużą zawartością cukru, tłuszczów nasyconych, jednak małą wartością i gęstością odżywczą. Okres izolacji społecznej wymusił naukę w trybie zdalnym, co również przyczyniło się do częstszego sięgania po przekąski i zaprzestania aktywności.

Na koniec prezentujący podkreślili, że „Jesteś tym, co jesz” – to znane powiedzenie stało się celną pointą wystąpienia. Pożywienie istotnie przecież stanowi dla organizmu rodzaj paliwa, a także źródło związków, z których może budować swoje struktury.

Klaudiuszowi życzymy powodzenia na dalszych etapach zmagań!

GALERIA

SK PCK