Start Aktualności Tak wiele i niewiele zarazem… czyli o wolontariacie

Idea wolontariatu, rozumianego jako dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych osób wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie, nie jest niczym nowym.  Nie jest zaskoczeniem fakt, iż wolontariat uwrażliwia na potrzeby innych. Ponadto pozwala dostrzec drugiego człowieka z jego zmartwieniami i problemami.

Wydawałoby się, że beneficjentami działań wolontarystycznych są jedynie osoby bądź organizacje na rzecz których pracują wolontariusze. Czy tak jest w rzeczywistości?

O ile wolontariat jest działalnością bezpłatną, to nie oznacza jednak, iż nie płyną z niego żadne korzyści dla osób będących wolontariuszami.

W rzeczywistości wolontariusz uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji (np. poczucie sensu, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny), zyskuje nowych przyjaciół i znajomych, zdobywa wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności, a w związku z tym i lepszą pozycję na rynku pracy.

Pracując na rzecz innych, również inwestujemy w siebie. Jest to dobre przygotowanie do podjęcia pracy zawodowej. Różnorodność działań, jakie może wykonywać wolontariusz, pozwoli poznawać różne środowiska pracy i zawody, co może ułatwić podjęcie decyzji o wyborze szkoły i zawodu.

Dzięki nowym doświadczeniom możemy rozwijać swoje umiejętności, uczyć się nowych rzeczy. Poznawać także zasady działania organizacji. Poznajemy swoje mocne i słabe strony, co pozwala na określenie swojego potencjału, a także pokazuje, nad czym warto popracować.

Praca wolontariusza daje szansę na sprawdzenie się w nowych działaniach, na nowych stanowiskach. Dzięki temu zdobywa się kwalifikacje, co uczyni nas bardziej atrakcyjnymi w oczach przyszłych potencjalnych pracodawców. Taki wpis w CV lub na świadectwie szkolnym będzie postrzegany jako atut, ponieważ jest to wyraz aktywności i otwartości.

Takie wyzwanie podjęli uczniowie klasy VIIa współorganizując Szlachetną Paczkę. Z radością odebrali zaświadczenia potwierdzające ich zaangażowanie w akcję i czekają z niecierpliwością na kolejną inicjatywę w którą mogliby się zaangażować.

Uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej pamiętajcie, że podczas rekrutacji do szkół ponadpodstaowowych za wolontariat można otrzymać dodatkowe punkty. Może to przeważyć o tym, czy dostaniecie się do wymarzonej szkoły średniej.

Zachęcam wszystkich serdecznie do angażowania się jako wolontariusze w różne akcje, gdyż korzyści z tego płynące dla każdej ze stron są niesamowicie pożyteczne. Potrzebujący otrzymają niezbędną pomoc, a wy, młodzi i energiczni, poznacie swoje możliwości, zdobędziecie doświadczenie, a wszystkie szkoły ponadpodstawowe przyjmą was z otwartymi ramionami.

Szkolny doradca zawodowy

Monika Rzymska