Start Aktualności Pierwsza wizyta w iTeatrze TVP

Pierwsza wizyta w iTeatrze TVPEdukacja teatralna pozwala wychować człowieka wrażliwego na sztukę, a ponadto umożliwia rozwijanie inteligencji dziecka. Niewątpliwie jest integralną częścią wychowania we współczesnym świecie. Teatr przygotowuje młodego widza do pracy intelektualnej, pobudza ciekawość, zapewnia sposobność do analizy i jest bardzo ważnym elementem edukacji. Może zaspokoić potrzeby psychiczne dziecka i odgrywać niezwykle istotną rolę w kształtowaniu jego osobowości. W teatrze dziecko spotyka się z żywym słowem, co rozwija jego mowę i wzbogaca słownictwo. Bycie widzem kształtuje wrażliwość estetyczną, rozwija zainteresowania, np. w zakresie muzyki i literatury. A tego, jak wiadomo, nie da się przecenić.

Dnia 28.10.2021 r. uczniowie z klas IIa i IIb mieli wyjątkową okazję uczestniczenia w spektaklu teatralnym na żywo w ramach projektu iTeatr TVP. Przedstawienie „Tymoteusz wśród ptaków” w reżyserii Katarzyny Kawalec z Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze oglądane było w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Aktorzy zaprosili dzieci do świata misia Tymoteusza. Świata pełnego wiosennej, rozkwitającej przyrody, rozśpiewanych ptaków, budzącego się życia… I właśnie w tym wspaniałym świecie na drodze małego niedźwiadka pojawił się problem. Tymoteusz znalazł porzucone kukułcze jajo, którego żaden ptak nie zgodził się wysiedzieć. Mimo sprzeciwów ojca – statecznego niedźwiedzia i szyderstw całego lasu Tymoteusz troskliwie zajął się podrzutkiem. Opowieść pokazała, że nawet mały miś może stać się odpowiedzialnym za kogoś jeszcze mniejszego od siebie. Tymoteusz złamał wszystkie zasady rządzące lasem, aby pomóc wykluć się pisklęciu, dając tym samym piękną lekcję miłości tym, którzy trzymali się utartych praw i zapomnieli na chwilę o współczuciu.

Ten barwny, zabawny spektakl, z zacięciem musicalowym, rozfruwanymi lalkami ptaków i pięknymi kostiumami oczarował małych widzów. Po obejrzeniu spektaklu uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których przyjrzeli się temu, jak w trakcie przedstawienia zmieniły się emocje bohaterów i ich własne emocje.

Ufam, że zarówno obejrzana bajka, jak i przeprowadzone warsztaty w prosty sposób nauczyły najmłodszych wrażliwości, zainteresowania losem innych oraz tolerancji.

GALERIA

Ewa Kućmierowska - Mirek