Start Aktualności Być ogrodnikiem

Być ogrodnikiem to: ciężko pracować, mieć ogromną satysfakcję z wykonywanej pracy, żyć pięknie wśród roślin – jak w „raju”.

O tym przekonali się uczniowie klasy IIA, którzy odwiedzili gospodarstwo ogrodnicze „Raj” oraz prywatny ogród zaprzyjaźnionej, emerytowanej nauczycielki, wielkiej miłośniczki roślin.

Pierwsze tajniki zawodu ogrodnika i związanej z nim pracy dzieci poznały w klasie, kiedy to hodowały fasolę. Obserwowały jej wzrost, by zrozumieć, że wszystko zaczyna się od jednego, małego ziarenka. Podczas pobytu w ogrodzie obserwowały kolejne etapy uprawy. Widziały młode rozsady w skrzynkach pod folią, w doniczkach i na gruncie. Dowiedziały się  jak wiele pracy potrzeba włożyć, by wyhodować piękne rośliny, że praca ogrodnika nie jest ( jak się niektórym wydaje) tylko pracą sezonową - na wiosnę, że wymaga wielu prac przygotowawczych przez cały rok, by wiosną i latem jej efekty były w pełni zauważalne i przyniosły oczekiwany owoc.

Niezapomnianym doświadczeniem dla dzieci było samodzielne posadzenie roślin na rabatach. Mamy nadzieję, że będą pięknie rosły, a my korzystając z zaproszenia miłej gospodyni pięknego ogrodu, będziemy mogli obserwować ich wzrost i  pielęgnować je.

Mariola Fiedorczuk