Start Aktualności Plastyczna opowieść o wojnie

W tym roku 1. września naród polski będzie obchodził 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Z tej okazji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pod hasłem "Przerwane dzieciństwo - wojna i dzieci". W konkursie wzięło udział ponad 200 szkół z całej Polski. Napłynęło ponad 1000 prac. Nasi uczniowie pod kierunkiem p. Marii Śmigielskiej wykonali prace plastyczne, które odznaczały się bardzo oryginalnym ujęciem tematu z dużą dozą emocji. Do Gdańska wysłano prace: Kacpra Kostro kl. V C, Natalii Pawlik kl. VI C, Mai Milewskiej kl. VII A, Asterii Żochowskiej kl. VII A i Łucji Lubowickiej z kl. VI C. Jury konkursowe nagrodziło tylko 3 prace z całej Polski, a 5 wyróżniło. Wśród wyróżnionych dziecięcych dzieł znalazła się malarska interpretacja Luizy Lubowickiej, wykonana w jej ulubionej technice im pasto. Przedstawiała wizję pacyfikacji wsi. Jej projekt był bardzo realistyczny, ponieważ nasze okolice przeżywały taką wojenną gehennę (Krasowo- Częstki, Jabłoń Dobki i Wnory Wandy). Bardzo żałuję, że jury nie dostrzegło wspaniałej pracy Kacpra Kostro, który po raz kolejny objawił wielki talent plastyczny. Trudną techniką trzech ołówków przedstawił los małego powstańca. Wszystkim reprezentantom naszej szkoły gratulujemy patriotycznej postawy i twórczego zaangażowania.

mgr Maria Śmigielska