Start Aktualności Dzień na Mazurach – wycieczka krajoznawcza klas IIb i IIc

Wycieczki to najbardziej atrakcyjna i efektywna forma pracy pozalekcyjnej wychowawcy klasy z uczniami. Umożliwia ona nawiązywanie bezpośredniego kontaktu dzieci i młodzieży ze środowiskiem, jak również z życiem społeczno - gospodarczym i kulturalnym w różnych regionach kraju. Są źródłem wielu obserwacji i doświadczeń, których nie jest w stanie dostarczyć nawet najbardziej ciekawie przeprowadzona lekcja w klasie. Poza tym uczniowie mają możliwość nabywania nieznanych im dotąd informacji oraz poszerzenia kręgu swych zainteresowań. Dzięki wycieczkom zapobiegamy werbalizacji organizowanego procesu, ustrzegamy uczniów przed powstawaniem niedokładnych i nieścisłych lub błędnych wyobrażeń o istocie poznawanych rzeczy i zjawisk, zbliżamy do środowiska naturalnego wywierającego w procesie dydaktyczno-wychowawczym wielokierunkowy wpływ na ucznia szeroką gamą bodźców.

Dnia 7 maja 2019 roku uczniowie klas IIb i IIc pod opieką wychowawców i rodziców uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej po Pojezierzu Mazurskim. Wycieczka została zaplanowana tak, by uczniowie mogli poznać „różnorodność regionu w różnorodny sposób”.

Pierwszym punktem programu wycieczki był Park Dzikich Zwierząt im. prof. Benedykta Dybowskiego w Kadzidłowie, położonym w Puszczy Piskiej.  Wizyta w rezerwacie zorganizowanym na zasadzie Safari pozostawiła niezapomniane wrażenia. Dowiedzieliśmy tutaj się o rzadkich ginących gatunkach zwierząt i ptaków, ich zwyczajach oraz potrzebie ochrony. Większość zwierząt w parku jest zaprzyjaźniona z człowiekiem, dlatego mieliśmy możliwość wejścia na obszerne wybiegi niektórych gatunków, a nawet karmienia, głaskania i podziwiania zwierząt z bliska.

Kolejnym punktem wycieczki była Galindia – Mazurski Eden. Pobyt tutaj nas przeniósł w czasy, kiedy tereny dzisiejszej Puszczy Piskiej zamieszkiwało plemię Galindów. W Galindii poznaliśmy zwyczaje, wierzenia i codzienne życie ludzi, którzy zamieszkiwali teren dzisiejszych Mazur przed przybyciem na te ziemie Krzyżaków. Odkryliśmy tu tajemnice Galindów, przenieśliśmy się do czasów, kiedy przyroda odgrywała decydującą rolę w życiu ludzi. Wódz Galindów (Kacper), jego cztery żony (Zuzia, Maja, Nina i Emma), konie (Ola i Alex) oraz szamanka (Natalia)   zaprosili nas na spacer po swoim grodzie, podczas którego zobaczyliśmy lauks Galindów, Święty Gaj, polanę obrzędów, podziemne groty Perkuna, Labirynty Demonów, Bursztynową Komnatę i pieczarę wiedźm.

Ostatnim etapem wycieczki był rejs statkiem rejs statkiem na trasie Ruciane Nida – Guzianka Wielka.  Poznaliśmy zasady funkcjonowania śluzy komorowej z 1900 roku w Guziance i podziwialiśmy piękno Pojezierza Mazurskiego z pokładu statku.

Na zakończenie naszego pobytu na Mazurach zjedliśmy obiad w Tawernie położonej nieopodal portu, zakupiliśmy pamiątki i ruszyliśmy w podróż powrotną do domu.

Dzień na Mazurach był wyjątkowo piękny, a wycieczka bardzo udana. Wszyscy byliśmy zadowoleni z wyjazdu, pozostało dużo niezapomnianych wrażeń. Wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji zespołów klasowych.

GALERIA

Uczestnicy wycieczki