Start Aktualności Mały SU o tolerancji

„Tylko głupcy chcą, żeby ludzie wszyscy byli podobni do siebie. Kto rozumny, tego cieszy, że są na świecie; dzień i noc, lato i zima, młody i stary, że jest i motyl i ptak, że są różne kolory kwiatów i oczu ludzkich, że są dziewczęta i chłopcy. Kto nie lubi myśleć, tego niecierpliwi rozmaitość, która zmusza do myślenia”. Właśnie tymi słowami, autorstwa Janusza Korczaka, 5 kwietnia 2019r. Przewodniczący Małego Samorządu Uczniowskiego klas I-III Szymon Maciuszko wraz z Szymonem Kubujem – Zastępcą Przewodniczącego, Błażejem Prużaninem – Skarbnikiem, Oliwią Marciniak – z sekcji artystycznej, Natalią Rzepko – z sekcji technicznej, rozpoczął apel nt. Tolerancji wobec osób z niepełnosprawnościami. Celem spotkania było pochylenie się nad drugim człowiekiem w kontekście jego słabości, trudności i niepełnosprawności. Członkowie MSU podzielili się z koleżankami, kolegami swoją wiedzą i zgromadzonymi materiałami na ten właśnie temat. Z ich ust padła deklaracja, a jednocześnie apel o wrażliwość, umiejętność wczuwania się w sytuacje innych ludzi czy odpowiedzialność za drugiego człowieka. Przedstawiony materiał  niewątpliwie poszerzył wiedzę uczniów, mieli oni możliwość obejrzenia tematycznych filmów, wysłuchania ważnych utworów, postrzeganych jako hymny. Dał im też szansę przedstawienia własnych spostrzeżeń czy refleksji nt. poruszanych kwestii. W trakcie spotkania odbyły się również miniwarsztaty pod czujnym okiem pani pedagog Renaty Sakowicz, które były okazją do doświadczenia przynajmniej niektórych dysfunkcji. Podczas eksperymentów padały słowa: „Boję się”, „Jest mi źle”, „Nie umiem”, „Nie dam rady”, co uczniowie obserwujący komentowali jednogłośnie: „Trzeba mu pomóc”, „Nie bój się, jestem obok”, „Dasz radę”.

„Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono” na zakończenie przywołano słowa noblistki, Wisławy Szymborskiej, zwrócono uwagę na to, że wiedza, którą uczniowie codziennie zdobywają w szkole, jest ich ubezpieczeniem i szansą na bycie w przyszłości wartościowymi ludźmi. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Koc, podsumowując spotkanie i udzielając kilku cennych rad swoim wychowankom.

Ostatnią część spotkania poświęcono Kodeksowi Dobrych Manier.

Opiekunki MSU