Start Aktualności Edukacja filmowa na planie

Dnia 07.12.2017r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Warszawy. Wybrali się na nią uczniowie klasy 7 ,,A’’ oraz 7 ,,B’’. Zbiórkę zorganizowano o godzinie 7.15 na placu przed szkołą. Nauczyciele sprawdzili obecność, po czym zajęliśmy miejsca w autokarze. Wyjazd odbył się zgodnie z planem o godzinie 7.30. Po krótkim czasie dotarliśmy do Warszawy. O godzinie 10.00 wybraliśmy się do Muzeum Życia Minionej Epoki - Czar PRL. Mogliśmy dowiedzieć się w tym muzeum jak wyglądało życie codzienne w PRL-u oraz poznać charakterystyczne rzeczy bez których nikt nie wyobraża sobie tej epoki. Mieszkanie z półko tapczanem, telewizor Rubin, pralka Frania czy zestaw odkurzaczy, to nie wszystkie atrybuty jakie widzieliśmy w muzeum. Nie zabrakło też oranżady, którą mieliśmy okazję spróbować.

Następnie wybraliśmy się do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Była to niecodzienna lekcja na planie filmowym. Poza planem mieliśmy okazję zobaczyć pracę kostiumografa, czy charakteryzatora. Pani przewodnik przedstawiła nam plan z filmu ,,7 uczuć" Marka Koterskiego, w którym przenosiliśmy się do poszczególnych klas, tak jak główni bohaterowie filmu. Kolejnym filmem jaki zobaczyliśmy ,,od podszewki" była ,, Historia w ożywionych obrazach". Film ten powstał na podstawie obrazów Jana Matejki, jednak w wersji ,,ożywionej". Temu filmu mogliśmy ,,przyjrzeć się" dokładniej w sekcji z kostiumami. Zobaczyliśmy stroje głównych bohaterów oraz w jaki sposób zmieniane są kostiumy przez np. olej, wykorzystuje się różne materiały, ważne aby wpasowały się do danej sceny. Po dwugodzinnej lekcji na planie udaliśmy się obiad do McDonald’a.
Ostatnią atrakcją był Dom Zagadek. Mieliśmy dokładnie godzinę na to, by wydostać się z pokoju, w którym zostaliśmy zamknięci. Musieliśmy się wykazać sprytem, logicznym myśleniem i spostrzegawczością. Potrzebna była też współpraca. Na ekranie w każdym pokoju wyświetlały się podpowiedzi, od czego zacząć lub co kolejno powinniśmy robić. Po poprawnym wprowadzeniu kodu do kłódki, czy innego zabezpieczenia uniemożliwiającego dostania się do kolejnej zagadki wyświetlała się kolejna podpowiedź. Wycieczka zakończyła się ok. godziny 20.30 przyjazdem na plac przed szkołę. Wycieczka była bardzo ciekawa, miejmy nadzieję, że kolejne będą tak samo udane, a nawet lepsze.

Asteria Żochowska
Olga Matuszelańska